Ratownictwo MedyczneDziś święto pracowników związanych z Państwowym Systemem Ratownictwa Medycznego – pielęgniarek, lekarzy i ratowników oraz dyspozytorów. Zostało ono powołane Ustawą z dnia 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku w naszym kraju funkcjonowało 1541 zespołów ratownictwa medycznego – 413 specjalistycznych i 1128 podstawowych, 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i 230 szpitalnych oddziałów ratunkowych.

W 2018 r. zespoły ratownictwa medycznego udzieliły świadczeń zdrowotnych prawie 3,2 mln osób, z czego 6,0% stanowiły dzieci i młodzież do 18 lat, a 43,6% – osoby w wieku 65 lat i więcej – poinformował GUS.

Patronem ratownictwa medycznego jest błogosławiony Gerard – szczególna postać w historii ratownictwa medycznego. Działał w XI wieku w Jerozolimie, tworząc wspólnotę rycerską, która zaangażowała się w niesienie pomocy pielgrzymom i kupcom zmierzającym z Europy do Jerozolimy. Rycerze z tej wspólnoty, nazywani później Rycerzami Szpitala św. Jana z Jerozolimy, budowali wzdłuż szlaku pielgrzymkowego hospicja, które były pierwszymi stacjami ratownictwa medycznego w świecie zachodnim.

Dziękujemy za to, że – bez względu na warunki – niesiecie pomoc każdemu, kto tego potrzebuje. Wiemy, jaki to stres, wysiłek, odpowiedzialność.

Ratownikom medycznym życzymy wszystkiego najlepszego!