Dzień Epilepsji

14 lutego - właśnie w tym dniu obchodzimy nie tylko święto zakochanych, czyli DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO, ale również DZIEŃ CHOREGO NA PADACZKĘ. Święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, ale i osób chorych na epilepsję. Celem obchodzenia ŚWIATOWEGO DNIA CHORYCH NA PADACZKĘ jest szersze dotarcie do mediów i promocja wiedzy o padaczce, zwłaszcza o sposobach udzielania pierwszej pomocy osobie jej potrzebującej.

 

 

Co to jest padaczka?

Padaczka, znana jako epilepsja, jest tendencją do występowania nawracających napadów padaczkowych. Myśląc o napadzie padaczkowym, należy mieć na uwadze, że nie jest to wyłącznie pojawienie się drgawek, „zrywań” mięśni, prężeń i „wysztywnień”. To także obserwowalne krótkotrwałe i przejściowe napady nieświadomości, które przez otoczenie może być odbierane jako „chwilowa nieobecność”, „wyłączenie”, „zawieszenie w czasie”.

 

Pierwsza pomoc

  1. Zadbaj o to by minimalizować urazy (asekuracja głowy poprzez jej podtrzymywanie rękami lub umieszczenie między Twoimi kolanami, podłożenie czegoś miękkiego pod głowę przed atakiem). Jeśli poszkodowany wyczuwa napad i informuje Cię o tym, postępuj zgodnie z jego wskazówkami. Istotne jest np. aby przejść w miejsce gdzie jest miękkie podłoże np. trawnik.
  2. Po ataku ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (na boku) – nie budź go (sen padaczkowy). Zadbaj o drożność dróg oddechowych i monitoruj oddech (w razie potrzeby RKO). Pozycja na boku jest konieczna także w celu ewakuacji śliny z jamy ustnej (zapobieganie zachłyśnięciu).
  3. Wezwij Pogotowie Ratunkowe.
  4. Poluzuj uciskającą odzież (guziki, paski, szelki).
  5. Gdy poszkodowany się obudzi, zapytaj jak mu jeszcze możesz pomóc. Czy kogoś bliskiego powiadomić o zdarzeniu, czy ma przy sobie jakieś leki, które powinien zażyć po napadzie?
  6. Bezdyskusyjnie wezwij pomoc gdy napad powtarza się już drugi raz, a poszkodowany nie odzyskuje świadomości (stan padaczkowy – konieczna interwencja lekarza).

 

Nie wolno:

  • wkładać poszkodowanemu żadnych przedmiotów do ust,
  • pozostawiać poszkodowanego samego,
  • budzić, szarpać, cucić, polewać wodą, bić po twarzy,
  • stosować sztucznego oddychania w pierwszych chwilach napadu padaczkowego (chory może na początku napadu nie oddychać przez około pół minuty, co jest normalnym zjawiskiem),
  • podawać wody, jedzenia,
  • używać siły wobec poszkodowanego,
  • robić niepotrzebnego zamieszania i napięcia sytuacji.

 

Uwaga!

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!