Dzień Zwalczania Cukrzycy - plakatŚwiatowy Dzień Walki z Cukrzycą – został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy oraz Światową Organizację Zdrowia. Termin obchodów nie został wybrany przypadkowo. 14 listopada to dzień urodzin odkrywcy insuliny, laureata Nagrody Nobla, doktora Frederica Bantinga.

 

 

 

Każdego roku o tej porze uwaga świata skupiona jest wokół tematu cukrzycy.

Frederick Banting wraz z Charlesem Bestem jako pierwszy na świecie w roku 1922 zastosował insulinoterapię w leczeniu cukrzycy. W wielu krajach w tym dniu organizowane są liczne wydarzenia i konferencje, podczas których zgłębia się wiedzę dotyczącą choroby.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - plakat

 

Symbolem walki z cukrzycą jest błękitne koło. Symbolizuje życie i śmierć, ale przede wszystkim jest znakiem zjednoczenia. Wspólne wysiłki podejmowane, by podwyższać jakość życia diabetyków, są głównym celem obchodów święta. Celem obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest także zwrócenie uwagi na problem cukrzycy i edukacja społeczeństwa w zakresie rozpoznawania przyczyn, objawów i sposobów leczenia oraz zapobiegania chorobie, wtedy gdy jest to możliwe.

 

Mimo że cukrzyca została uznana za chorobę cywilizacyjną, świadomość społeczna dotycząca przebiegu choroby jest niewielka.


 

powiat_MD

Powiat
międzychodzki

gmina_md

Gmina
Międzychód

sierakow

Gmina
Sieraków

kwilcz

Gmina
Kwilcz

chrzypsko

Gmina
Chrzypsko

MZ

Ministrarstwo
Zdrowia

rzecznik

Rzecznik
Praw Pacjenta

nfz

NFZ

wosp

WOŚP

Back to top