Retinopatia cukrzycowaSamodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie informuje, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i dbając o ich dobro od 1 października 2019 r. bierze udział w projekcie pt.: „PROGRAM PROFILAKTYKI RETINOPATII CUKRZYCOWEJ W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM”

 

 

 

Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21” w partnerstwie z Kliniką Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu realizuje projekt współfinansowany ze środków unijnych dotyczący wykrywania retinopatii cukrzycowej wśród osób chorych na cukrzycę poprzez analizę zdjęć dna oka pacjenta przez specjalistyczne oprogramowanie.

 

Retinopatia cukrzycowa jest bardzo częstym powikłaniem cukrzycy, uszkadza naczynia krwionośne znajdujące się w siatkówce oka. Schorzenie to występuje u pacjentów z cukrzycą typu 1 i u około 60% cukrzyków typu 2. U pacjentów chorych na cukrzycę znacznie wcześniej pojawia się zaćma niż u osób zdrowych. Wysoki poziom glukozy we krwi oraz wysokie ciśnienie tętnicze może spowodować zwiększenie przepływu krwi.

 

W wyniku tych procesów dochodzi do pogrubienia błony gałki ocznej. Skutkuje to zablokowaniem przepływu płynów z i do siatkówki. Retinopatia cukrzycowa często przebiega bez objawów - to dolegliwość, która znacznie upośledza widzenie, a zignorowana może powodować nawet utratę wzroku, dlatego tak ważna jest profilaktyka, na którą stawiamy w Naszym Szpitalu.

 

W związku z tym każdy pacjent zgłaszający się do Poradni Diabetologicznej będzie miał możliwość odbycia szybkiego badania (15-20 minut) – zdjęcia dna oka, wykonywane nowoczesnym sprzętem okulistycznym, przez wyspecjalizowany personel. 

Szczegółowe informacje oraz rejestracja pod numerem:  668 280 405


powiat_MD

Powiat
międzychodzki

gmina_md

Gmina
Międzychód

sierakow

Gmina
Sieraków

kwilcz

Gmina
Kwilcz

chrzypsko

Gmina
Chrzypsko

MZ

Ministrarstwo
Zdrowia

rzecznik

Rzecznik
Praw Pacjenta

nfz

NFZ

wosp

WOŚP

Back to top